KuPamięci.pl

Wojciech Ross


* 03.04.1926

 

+ 20.12.2008

Miejsce pochówku: Warszawa, Cm. Powązkowski, kwatera 331A, szereg 1, grób 11

,

woj. mazowieckie

pokaż wszystkie
wpisy (19)
Licznik odwiedzin strony
22356

Pożegnanie Wojciecha Rossa ps."Szofer"
z 101 Plutonu Harcerskiego 2 Kompanii
w dniu 30 grudnia 2008r.

   Żegnamy Wojciecha Rossa ps."Szofer", harcerza i Kapitana w st. spoczynku Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej - 101 Plutonu harcerskiego 2 Komp. w Zgrupowaniu "Mjr Bartkiewicza".

   Do udziału w Powstaniu dołączył w drugim tygodniu walk oddelegowany przez "Pasiekę" czyli Główną Kwaterę Harcerstwa Polskiego - łącznie z kilkoma innymi harcerzami oraz harcmistrzem porucznikiem Edwardem Zurnem ps."Jacek", który objął dowództwo naszej Kompanii.

   W cywilu Wojtek był doktorem nauk technicznych - specjalistą w dziedzinie energetyki. Oprócz pracy zawodowej był wykładowcą w szkołach średnich i wyższych w kraju i za granicą.

Bliżej z Wojtkiem zapoznaliśmy się znacznie później, wówczas, kiedy zdjęto z nas pętlę zniewolenia i mogliśmy bez przeszkód zorganizować środowisko byłych żołnierzy Armii Krajowej. Od samego początku włączył się do działalności organizacyjnej - głównie w Komisji Historycznej. W grupie kolegów współpracował z autorem monografii o naszym Zgrupowaniu, kompletując materiały i dokumenty źródłowe. Powstało dzieło w postaci książki utrwalające historię nie tylko naszych oddziałów ale w ogólności i Powstania Warszawskiego.

   W szczególności dużo czasu i energii poświęcił kronikarstwu. Przez wiele lat rejestrował na kliszy najważniejsze wydarzenia z życia środowiska - spotkania okolicznościowe, uroczystości rocznicowe, itp, - by następnie opracowywać je w formie albymów fotograficznych. Powstało w ten sposób 10 starannie wykonanych kronik. Założył również Księgę Honorową - Pamiątkową, którą opiekował się do chwili zachorowania tj. do roku 2005. Albumy i Księgę Honorową zdążył przekazać do Archiwum Państwowego Akt Nowych. Mamy nadzieję, że będą tam dobrze przechowywane i na dłuższy czas, a może na wiele pokoleń będą trwale chroniły pamięć o nas i naszym środowisku.

   Wojtek był człowiekiem konsekwentnym, upartym w dążeniu do wytyczonego celu , - jeśli podjął się jakiejś pracy wykonał ją skrupulatnie i perfekcyjnie; - był bardzo skromny i uczciwy. Można było na nim polegać.

   W pracy zawodowej był wielokrotnie odznaczany: - m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; - Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi a za przynależność do Armii Krajowej i udział w Powstaniu - Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Powstania Warszawskiego.

   Odszedł nagle wywołując w nas przerażenie, ogromny smutek i żal. Będzie nam go bardzo brakowało.

   Żegnaj Przyjacielu! Niedługo i my staniemy obok Ciebie na "wiecznej warcie" - bo takie są prawa natury na tej Ziemi, a teraz spij spokojnie - niech Ci ziemia lekką będzie!


           &n bsp;                              Opracował
           &n bsp;                    30.12.2008-Maciej Święcicki

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Janusz Ross
kuzyn
2009-01-15
Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.
J. Twardowski
Jadwiga Ross
kuzyn
2008-12-25
Łączę się z Wami w bólu JADWIGA ROSS
Złóż kondolencje   |   Wszystkie kondolencje
rocznica
Człowiek żyje w naszych sercach,jak długo trwa pamięć o nim
Janusz Emilia Ross
Żyjemy wiecznie ,a na Ziemi tylko chwilę-pamiętamy o Tobie Wojtku.
Janusz Ross
Dodaj wspomnienie   |   Wszystkie wspomnienia
Opcje strony:
Zdjęcia
Grób rodziny Rossów
Asysta kompanii honorowej Wojska Polskiego
Słowo pożegnalne środowiska mjr Bartkiewicza
Kochałeś góry i jazdę na nartach, Pamiętam
Sztandar środowiska mjr Bartkiewicza
Msza załobna
-
Ewa
Ewa
zapalił(a) dnia 2017-11-10
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-
Ewa Łodzińska
23.12.2008