KuPamięci.pl

TERESA KRZYŻANOWSKA zd Zdziebkowska


* 11.10.1928

 

+ 23.08.2020

Miejsce pochówku: Cmentarz Rakowicki w Krakowie

,

woj. małopolskie

pokaż wszystkie
wpisy (2)
Licznik odwiedzin strony
412

Druhna pwd. TERESA KRZYŻANOWSKA zd ZDZIEBKOWSKA urodziła się 11 października 1928r w Pleszewie jako najmłodsze dziecko Franciszki z Anteckich Zdziebkowskiej i Jana Zdziebkowskiego, powstańca wielkopolskiego, sanacyjnego fabrykanta, współwłaściciela i prezesa Pleszewskiej Fabryki Wozów i Powozów Drążewski, Kaczmarek, Zdziebkowski. W 1931r po krótkiej chorobie zmarł jej brat Maryś Zdziebkowski, a w roku 1935 w wieku 25 lat nagle zmarła jej starsza siostra Marta Zdziebkowska. Stało się to tuż przed zaplanowanym ślubem Marty i jej narzeczonego, oficera 70 pułku piechoty w Pleszewie por. Stefana Dąbka. W grudniu 1939r zmarła jej matka Franciszka z Anteckich Zdziebkowska, a w 1941r po krótkiej chorobie zmarła również Jej siostra Inka Zdziebkowska. W 1942r Jej brat Kazimierz Zdziebkowski został wywieziony na roboty, skąd nigdy nie wrócił, a w 1943r Jej siostra Wanda została wywieziona na roboty do okopów tzw. „einsatz”, ale ze względu na perfekcyjną znajomośc języka niemieckiego udało się jej szczęśliwie wrócić po wojnie do domu.

Jeszcze przed wojną wstąpiła do harcerstwa, a zaraz w pierwszych latach po wojnie została przyboczną, a potem drużynową Żeńskiej Pleszewskiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater Hufca Jarocin z siedzibą w Pleszewie. Otrzymała stopień instruktorski przewodnika. Po przeprowadce do Krakowa wraz z harcmistrzem Janem Rolewiczem doprowadziła do powstania harcerskiego Szczepu „Dąbie” w Krakowie im. Janka Bytnara ps „Rudy”. Na pierwszej radzie Szczepu została wybrana pierwszą drużynową 31 Krakowskiej Drużyny Harcerek im. łączniczki AK phm Doroty Łempickiej ps "Dorota".

W roku 1961 wyszła za mąż za Władysława Krzyżanowskiego. Mieli jednego syna. Doczekała się dwóch wnuków i jednego prawnuka. W 2003r zmarła Jej siostra Wanda. W 2018r zmarł Jej mąż Władysław. Do końca zachowała światły umysł, ciało jednak odmówiło posłuszeństwa.

Zmarła w dniu 23.08.2020r, spoczywa wraz ze swoim mężem w grobowcu rodzinnym Krzyżanowskich na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pamięć o Niej kultywuje Jej syn Tomasz z rodziną.

Groby rodzinne: Rodzice Jan i Franciszka Zdziebkowscy na cmentarzu św. Floriana     w Pleszewie,  Siostra ojca Maria Strzelczyk zd Zdziebkowska z mężem Michałem        na cmentarzu w Bydgoszczy,  Brat Maryś Zdziebkowski na cmentarzu św. Floriana      w Pleszewie,  Siostra Marta Zdziebkowska na cmentarzu św. Floriana Pleszewie,  Narzeczony Marty Zdziebkowskiej por Stefan Dąbek w kwaterze wojennej cmentarza    w Kiełpinie,  Siostra Inka Zdziebkowska na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaliskiej     w Pleszewie,  Brat Kazimierz Zdziebkowski na cmentarzu przyszpitalnym w Gostyninie-Zalesiu,  Siostra Wanda Hoffmann zd Zdziebkowska z mężem Kazimierzem na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
tomaszkrak1
2020-10-15

Druhny i druhowie, Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość,                 że na wieczną wartę 23 sierpnia, w wieku 92 lat roku odeszła             druhna pwd. Teresa Krzyżanowska z d. Zdziebkowska,               pierwsza drużynowa 31 Krakowskiej Drużyny Harcerek Agricola            im Doroty Łempickiej. Wchodząca w skład założycieli Szczepu. Zarządzam w Szczepie żałobę do dnia 1 grudnia 2020 r.                    Sztandary drużyn oraz szczepu polecam przepasać kirem,                 zaś na krzyże harcerskie krepą.       Czuwaj!

Szczep " Dąbie " im. hm. Janka Bytnara ps. "Rudy" w Krakowie                                 phm. Paweł Szczerbiński HR Szczepowy 

Złóż kondolencje   |   Wszystkie kondolencje
Mojej Mamie

Kochana moja

Żadne słowa nie oddadzą tego kim dla mnie byłaś,             kim dla mnie jesteś i kim dla mnie pozostaniesz.              Żaden człowiek nie zrobi dla mnie tyle ile Ty dla mnie zrobiłaś.

Kocham Cię Mamo             

Tomasz Krzyżanowski

Dodaj wspomnienie   |   Wszystkie wspomnienia
Opcje strony:
Zdjęcia
Krzyż harcerski szczep "Dąbie"
Grobowiec rodzinny Krzyżanowskich
Teresa Krzyżanowska
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-