Odtwarzanie Kliknij, aby rozpocząć odtwarzanie Pauza Pauza
Wczytywanie
 
KuPamięci.pl

Tadeusz Blicharz


* 01.02.1915

 

+ 16.03.2010

Miejsce pochówku: Aleja Zasłużonych, Powązki Warszawa

,

woj. mazowieckie

pokaż wszystkie
wpisy (5)
Licznik odwiedzin strony
12139

Urodził się 1 lutego 1915 roku w Krakowie. W 1939 ukończył szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie i został przydzielony do 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. Jako pilot polskiego samolotu Karaś pod dowództwem majora Bisztygi wykonywał loty bojowe w eskadrze bombowej kampanii wrześniowej.
Po zakończeniu walk w Polsce, przez Rumunię dostał się do Francji, a następnie do Anglii, gdzie jako pilot 304 Dywizjonu Bombowego im. „Ziemi Śląskiej” brał udział w lotach bojowych nad obszarem Niemiec.
W ostatnim locie nad Niemcami, w drodze powrotnej po zbombardowaniu celu,  przy wyjątkowo trudnych warunkach atmosferycznych załoga por. pil. Tadeusza Blicharza, mając kłopoty ze wskazaniami busoli, nie mogła dobrze orientować się w położeniu samolotu,  co w efekcie zakończyło się lądowaniem na niemieckim lotnisku messerschmittów koło Brukseli. Niemcy otoczyli samolot, Tadeusz Blicharz aby nie oddać maszyny w ręce wroga wzniecił pożar - samolot doszczętnie spłonął wśród wybuchającej amunicji i zbiorników.
Cała załoga trafiła do niewoli,  i została osadzona w obozie Stalag Luft 3 w Żaganiu koło Wrocławia.
Za wybitne czyny wojenne por. pil. Tadeusz Blicharz został odznaczony wieloma odznaczeniami, w tym Orderem Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym, Krzyżem Kampanii Wrześniowej, Gwiazdą Air Crew-Europe oraz wieloma innymi angielskimi odznaczeniami bojowymi.
Po zakończeniu działań wojennych II wojny światowej wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki i zamieszkał w San Francisco (Kalifornia).
W późniejszym okresie mieszkał w miejscowości Paradise  w Kaliforni wraz ze swoją żoną Adą która była Jego najlepszym przyjacielem. Zmarł 16 marca 2010 roku w Paradise. Ostatnie pożegnanie miało miejsce zarówno na ziemi amerykańskiej gdzie spędził większość życia, jak również ojczystej którą zawsze nosił w sercu i za którą walczył. Pierwszy pogrzeb odbył się w dniu 9 maja 2010 roku w polskim kościele w Martinez  (Kalifornia), a 23 września 2010 roku prochy Tadeusza Blicharza spoczęły na Polskiej ziemi w Alei Zasłużonych na Warszawskich Powązkach.


Strona pamięci:    http://tedblicharz.art-video.pl/

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Na stronie http://tedblicharz.art-vi deo.pl/ można posłuchać oryginalnych opowiadań wojennych Tadeusza Blicharza.
Dodaj wspomnienie   |   Wszystkie wspomnienia
Opcje strony:
Zdjęcia
W obozie Stalag Luft 3
-
gosia
gosia
zapalił(a) dnia 2013-02-10
dziekuje
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-
Andrzej Kalus
28.12.2010