KuPamięci.pl
Kliknij, aby dopisać się do listy

Stanisław Pająk


* 14.01.1956

 

+ 13.02.2013

Miejsce pochówku: Cmentarz w Leśnicy-Groniu

,

woj. opolskie

pokaż wszystkie
wpisy (1)
Licznik odwiedzin strony
3259

„Umarł nam muzykant, dej mu Boze niebo,

ktoz nom bedziy grywał na skrzypeckak jego?”

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 13 lutego 2013 r w wieku 57 lat, odszedł od nas śp. Stanisław Pająk. Przez długie lata sprawował urząd kapelmistrza ZPPA. Zwłoki śp. Stanisława Pająka były wystawione w piątek 15. lutego w godz. od 3:00 po południu do godz. 9:00 wieczór w Funeral Home Zarzycki Manor, 8999 S. Archer Ave. w Willow Springs. W sobotę 16 lutego odbyło się wyprowadzenie trumny z Domu Pogrzebowego o godz. 8:30 rano. Msza św. żałobna za duszą śp.

Stanisława Pająka odbyła się o godz. 9:30 w kościele pw. św. Kamila 5426 S. Lockwood Ave. w Chicago.

Trumna ze zmarłym została wysłana do Polski. Ceremonia pogrzebowa z Mszą Świętą. Odbyła się w miejscowości Groń Leśnica na Podhalu.

Z ogromnym smutkiem i żalem żegnamy zasłużonego działacza ZPPA, oraz długoletniego kapelmistrza ZG ZPPA w latach:1993-2011r.

Był członkiem Komitetu Imprez ZPPA, a także długoletnim członkiem Zarządu Komitetu Edukacji przy ZPPA, należał do kół: Nr 37 Groń Leśnica i Nr 81 Bustryk.

Z muzyką góralską przy ZPPA występował na uroczystościach sejmowych oraz imprezach i Bankietach. Żegnał zmarłych muzykom. Grał na Mszach św. podhalańskich, polonijnych oraz uroczystościach patriotycznych.

Grał dla zespołów: Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG. ZPPA przez 23 lata, Slebodni w USA”, zespołu „Siumni”, „Giewont”, „Kościelisko”, „Holni” w Joliet i „Biały Dunajec”. Grywał na uroczystościach organizowanych przez Komitet Imprez ZPPA oraz Komitet Edukacji przy ZPPA.

Śp. Stanisław w roku 2006 został odznaczony przez R. P. medalem - Gloria Artist, od ZPPA, był nagrodzony Brązowym Medalem, a od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" otrzymał Srebrny Medal. Był dla dzieci, „ukochanym ujkem”.

W chwilach wolnych zajmował się lutnictwem. Udzielał dzieciom lekcji gry na skrzypcach i basach.

W Polsce grał w zespołach „Slebodni” i „Zawaternik”. Z zespołami występował w wielu miastach Polski oraz za granicą, oraz licznych krajach Europy. W Bukowinie Tatrzańskiej miał tytuł „Harnasia”.

Odszedł od nas utalentowany muzykant na wieczne granie w niebiańskich dziedzinach. Pasją "zywobycio" śp. Stanisława Pająka była tradycyjna "staroświecka" muzyka ludu Podhala. Kochał ją, uwielbiał. Nutom tej muzyki poświęcił swoją kulturalną działalność na emigracji i stałym pobycie w Chicago. Przez długie lata z pełnym aoddaniem i poświęceniem czasu, grywał "nucicki" uroczej staroświeckiej pieśni ludowej.

Grał wszędzie tam, gdzie czuł się potrzebnym, grywał z każdą kapelą, gdzie danym mu było godnie reprezentować ZPPA i wspaniałą kulturę Podhala. Dzisiaj w ostatniej drodze odprowadzamy, żegnamy śp. Stanisława Pająka, człowieka życzliwego, otwartego na ludzi, o pogodnym "zywobyciu" dźwiękami ukochanej muzyki, którą sam przez całe swoje życie z talentem, biegłym smyczkiem wygrywał. Ta muzyka, te nuty są smutne, są żałobne, bo żegnają górala, Podhalanina, który bardzo kochał Podhale i jego tradycje. Żegnamy szlachetnego człowieka i oryginalnego samorodnego muzykanta, grającego lewą ręką, jednego z ostatnich muzykantów tatrzańskich. Życie i działalność śp. Stanisława Pająka na długo pozostanie w naszej pamięci.

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Opcje strony:
Ku pamięci...
Ku pamięci...
zapalił(a) dnia 2014-02-13
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-
Piotr Karpeta
28.02.2013