KuPamięci.pl

Roma Byczuk


* 22.04.1921

 

+ 08.04.2011

Miejsce pochówku: Warszawa, cm. Wojskowy na Powązkach

,

woj. mazowieckie

pokaż wszystkie
wpisy (27)
Licznik odwiedzin strony
26524

Jej życie było przeplatane chwilami szczęścia i dostatku oraz bólu i cierpienia. Dzieciństwo miała szczęśliwe i dostatnie aż do matury i szczęśliwych zaręczyn. Potem przyszła wojna i cierpienie. Wszystko się zmieniło. Zmienił się świat, zmienili się ludzie, zmienił się czas. Cudem przeżyła zawieruchy historii. Po wojnie założyła szczęśliwą rodzinę, wychowała dwójkę wspaniałych dzieci, które godnie kontynuują jej linię życia. Odeszła spełniona doczekawszy sędziwego wieku, wnuków, prawnuczki. Do ostatnich chwil otoczona była troską i miłością najbliższych.

"Niech dusza Jej zostanie wpleciona w węzeł Życia Wiecznego."

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Konrad Brzeski
2015-07-03
Moje najszczersze kondolencje.
Kowalska Zofia
bratanica
2011-05-31
Wyrazy współczucia z powodu śmierci cioci przesyłas Zosia z Warszawy z mamą Haliną Byczuk
Kazimierz & Alyona Olszewscy
2011-05-27
Taka była wola Twoja, Panie.
Rodzina Perkal z Australii
2011-04-25
Z zalem i smutkiem przyjelismy wiadomosc o smierci Kochanej Romy. Bedziemy ja zawsze wspominac jako kochajaca, troskliwa Matke i Babcie. Osobe pogodna i zyczliwa dla ludzi. Bedzie nam Jej brakowalo!
Katarzyna Jerzak
2011-04-17
Wyrazy głębokiego współczucia z powodu śmierci mamy i ambasadorki mińskich żydów, Błogosławionej Pamięci Pani Romy Byczuk.
Złóż kondolencje   |   Wszystkie kondolencje
Roma O sobie
Gdy byłam młoda i wolna jak ptak, wybuchł w Mińsku Mazowieckim pogrom. W całym mieście Żydzi ukryli się i tylko mój ojciec pracował w swoim kantorze. „Mam prawie sześćdziesiąt lat – powiedział. Niewiele mi ich do życia zostało. Niech zabiją. Bić się tylko nie dam. Przecież mam prawo w swojej rozlewni robić, co mi się podoba”. Mój ojciec – byłam jego oczkiem w głowie, Moja mama – jidysze mame, oni mnie nauczyli: gościnności, solidności, dumy. Gdy zapragnęłam zdobyć wiedzę, wysłali mnie do szkoły handlowej w Warszawie. Powiedzieli: dziel się z drugim, ćwicz rozum, bądź damą. Kiedy likwidowali getto, schowałam się z mamą na strychu. Tata miał do nas przyjść – nie przyszedł. „Zacząłem od niczego – powiedział i stąd nie pójdę, bo przypilnuję ciężkiej pracy”. Szanuj pracę, bądź samodzielna, miej honor. Minęły lata, świat się zmienił, wiele zdobyłam, wiele się nauczyłam, ale pamiętam słowa: mów prawdę, troszcz się o innych bądź wyrozumiała. Zaj a mencz! (Bądź – człowiekiem)
Anna Cialowicz
Dodaj wspomnienie   |   Wszystkie wspomnienia
Opcje strony:
Zdjęcia
Z projektu: Living Witnesses, Faces of the holocaust
Roma Byczuk, lipiec 2010
Lipiec 2006
Roma Byczuk, lipiec 2010
Z projektu: Living Witnesses, Faces of the holocaust
Czasy okupacji
Z dziećmi i ukochaną prawnuczką
-
Rodzina Perkal z Australii
Rodzina Perkal z Australii
napisał(a) dnia 2011-04-25
Z zalem i smutkiem przyjelismy wiadomosc o smierci Kochanej Romy. Bedziemy ja zawsze wspominac jako kochajaca, troskliwa Matke i Babcie. Osobe pogodna i zyczliwa dla ludzi. Bedzie nam Jej brakowalo!(...)
-
Weronika Majewska
Weronika Majewska
zapalił(a) dnia 2011-04-25
Od Pani Romy wszystko zaczęło się...
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-
Grażyna Majer
11.04.2011