KuPamięci.pl
Kliknij, aby dopisać się do listy

O. Jan Kapistran Banach OFM


* 18.10.1931

 

+ 15.09.2009

Miejsce pochówku: Cmentarz Pobitno w Rzeszowie-grobowiec zakonny OO. Bernardynów

,

woj. podkarpackie

pokaż wszystkie
wpisy (1)
Licznik odwiedzin strony
8045

Ojciec Jan Kapistran urodził się 18 października 1931 r. w Kondratach, małej wsi na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w prowadzonym przez OO. Bernardynów Kolegium Serafickim w Radecznicy. W osiemnastym roku życia wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji OO. Bernardynów. Po sześciu latach formacji początkowej, w 1955 r. złożył uroczystą profesję zakonną, a święcenia kapłańskie przyjął dnia 22 czerwca 1958 r. Po przyjęciu święceń pracował najpierw w Radomiu, a następnie na osiem miesięcy został po raz pierwszy skierowany do Rzeszowa. Potem pracował też w bernardyńskich klasztorach w Radecznicy, Leżajsku, Piotrkowie Trybunalskim, Warszawie i Tarnowie. W latach 1965 – 1972 pełnił urząd gwardiana klasztoru w Skępem.
Ojciec Jan Kapistran ostatnie dwadzieścia lat swojego życia spędził w Rzeszowie, gdzie w prowadzonym przez OO. Bernardynów Sanktuarium Maryjnym pełnił posługę duszpasterską. Tutaj dał się poznać jako gorliwy kaznodzieja i spowiednik. Do ostatnich dni swojego życia wypełniał zlecone mu obowiązki w kościele, odprawiał Mszę świętą i słuchał spowiedzi świętej. W życiu prywatnym Ojca Kapistrana cechowała ogromna wrażliwość serca i umiłowanie wspólnoty zakonnej. W miniony wtorek został przewieziony do szpitala, gdzie po kilku dniach choroby odszedł do Pana.Oczywiście O. Jan Kapistran Banach OFM zmarł w niedzielę 15 maja 2009 r. o 15:00 w godzinie Bożego Miłosierdzia.W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza święta pogrzebowa. Zgromadzonym licznie kapłanom, braciom i siostrom zakonnym, klerykom i nowicjuszom, a także wiernym świeckim w modliwie przewodniczył J. E. ks. bp Kazimierz Górny, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. Wśród dostojnych koncelebransów obecni byli księża infułaci: Wiesław Szurek, Józef Sondej i Stanisław Mac, przedstawiciel Prowincjała OO. Bernardynów - O. Kajetan Kowalski OFM, definitorzy, gwardiani i współbracia z wielu bernardyńskich klasztorów z Polski i zagranicy. Kazanie wygłosił współbrat z nowicjatu zmarłego- o. Mariusz Lepianka OFM. Uroczystościom pogrzebowym na cmentarzu przewodniczył ks. infułat Stanisław Mac, proboszcz parafii katedralnej w Rzeszowie.

W przemówieniu na zakończeniue Mszy świętej ks. bp Kazimierz Górny wyraził wdzięczność za dwudziestoletnią gorliwą pracę śp. o. Jana Kapistrana w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Mówił o umiłowaniu przez zmarłego Eucharystii i posługi w konfesjonale.
Pogrzeb śp. o. Jana Kapistrana Banacha odbył się 20 maja 2009 r. w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie według następującego porządku:

ok.10:00 -wprowadzenie trumny do kościoła

11.30 - jutrznia za zmarłych
12.00 - uroczysta Eucharystia w intencji zmarłego O. Jana Kapistrana
po Mszy świętej przewiezienie ciała zmarłego i pochówek w grobowcu zakonnym OO. Bernardynów na cmentarzu Pobitno.

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
,,Co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas.'' Oby skrzydła wiary przykryły kamienie zwątpienia i uniosły serca ponad przemijanie...
15 wrzesień
Dodaj wspomnienie   |   Wszystkie wspomnienia
Opcje strony:
Ku pamięci...
Ku pamięci...
zapalił(a) dnia 2015-09-15
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-
ks. infułat Stanisław Mac, proboszcz parafii katedralnej w Rzeszowie
-
Piotr Karpeta
09.07.2013