KuPamięci.pl

Mirek Breguła


* 10.02.1964

 

+ 02.11.2007

Miejsce pochówku: Chorzów

,

woj. śląskie

pokaż wszystkie
wpisy (64)
Licznik odwiedzin strony
45221

 polski wokalista, gitarzysta i kompozytor.

Współzałożyciel i lider zespołu muzycznego Universe utworzonego w 1981 razem z Henrykiem Czichem. Nazwa zespołu nawiązuje do fascynacji Breguły grupą The Beatles a inspirowana była kompozycją Johna Lennona i Paula McCartneya pt. "Across the Universe". Wraz z zespołem koncertował m.in. w USA, Niemczech i na Kubie. Jego charakterystyczny głos był znakiem firmowym zespołu. Był autorem ponad 150 tekstów, sam komponował oraz aranżował muzykę w zdecydowanej większości utworów zespołu.

W 1983 grupa ta zwyciężyła na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1992 na festiwalu w Opolu, zespół zdobył I nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój". Rok później na tej samej imprezie Universe zdobył III nagrodę. Do 2000 Mirosław Breguła i Henryk Czich nagrali razem 11 albumów i praktycznie nieprzerwanie koncertowali w całej Polsce.

W 2001 roku Mirosław Breguła wraz z zespołem młodych muzyków nagrał swój solowy album Kto ci jeszcze wierzy. Płyta ta, nagrywana między innymi w Polsce i Niemczech, została bardzo wysoko oceniona przez krytyków rynku muzycznego, w szczególności za bardzo bogate i dopracowane brzmienie. Zawiera 12 utworów, zaaranżowanych w specyficznym, mrocznym klimacie. Teksty piosenek są częściowo autobiograficzne.Sam Mirek pisał o niej "„...cały album „Kto ci jeszcze wierzy” świetnie brzmi. Teksty i muzyka nie są dotknięte żadna cenzurą czy sugestiami typu ..a może by tak coś a’la stary Universe.. tę płytę sam napisałem, zaaranżowałem i sam sobie byłem bezwzględnym producentem muzycznym. Praca nad piosenkami była olbrzymia radością, porównywalna jedynie z ta, jaka czułem dwadzieścia lat temu wchodząc do studia po raz pierwszy..."

2 listopada 2007 popełnił samobójstwo w chorzowskiej kamienicy przy ul. Wandy, w której mieszkał. Muzyk pozostawił po sobie list pożegnalny, którego treść nie została podana do wiadomości. 2 listopada, około godziny 5.20 nad ranem, jego sąsiad znalazł ciało Mirosława Breguły na klatce schodowej.Ostatni swój koncert zagrał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, podczas "Festiwalu Stróżów Poranka", 28 października 2007, wraz ze swoim fanem, polskim wokalistą, Andrzejem Lampertem i zespołem PIN. Zaśpiewał utwór "Niby Bracia" — piosenka ta pochodzi z płyty Być przy Tobie, wydanej w 1994.

Prochy Mirosława Breguły zostały pochowane 7 listopada 2007 na cmentarzu przy kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Chorzowie-Starym. W pogrzebie wzięło udział ponad 5 tysięcy osób z Polski i zagranicy, w tym rodzina, przyjaciele, muzycy oraz fani. Uroczystość miała bardzo podniosłą oprawę, w kościele wykonano m.in. specjalnie przygotowany utwór "Święty spokój wreszcie masz" śpiewany przez Magdę Anioł, do której przyłączyli się wszyscy obecni. Na cmentarzu przemawiał współzałożyciel zespołu, Henryk Czich, cytując fragmenty tekstów Mirosława Breguły. Fani twórczości Universe składali czerwone róże, stos kwiatów miał wysokość ponad 3 metrów.

Ostatnia jak dotąd płyta grupy — Mijam jak deszcz — ukazała się na rynku w 2008. Płyta zawiera trzy wcześniej niepublikowane piosenki, nagrane przez Mirosława Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią.

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Zofia Kolasińska
wielbicielka JEGO piosenek...
2019-10-30
Zabrałeś radość i nadzieję,
Zostawiłeś smutek i tęsknotę.
Odszedłeś.
(*)
obca
2018-11-02
dziś mija 11 lat odkąd Ciebie nie ma....
pamietam,otaczam ciepłymi myślami.....
Spiewaj Temu,do którego tak czesto zwracałeś się w swoich utworach.
Jesteś juz w jego bezpiecznych ramionach....
Małgorzata Wydrzel
wielbicielka twórczości
2017-10-01
(...) W taką ciszę, wszystkie gwiazdy na niebie policzę. Ciebie wołam, chociaż cisza i pustka dookoła. (...) Jedyny taki głos, wyjątkowy...
Katarzyna Majczyk
Lubiąca twoją tworczość
2017-02-08
To co wszyscy kochaliśmy teraz w grobie się mieści,Bóg zabrał Ciebie lecz nie zabrał żalu, smutku i boleści,
Donata
2016-08-28
....i tylko cisza i tylko żal.....
Złóż kondolencje   |   Wszystkie kondolencje
15 Rocznica Twego odejścia....
Czas mija nieubłaganie szybko....myśli krążą wokół tego smutnego dnia....bądź tam szczęśliwy i wolny od ciężaru życia.
Donata
Urodziny 10.02
Pamiętam
A
Dodaj wspomnienie   |   Wszystkie wspomnienia
Opcje strony:
Donata
Donata
zapalił(a) dnia 2016-09-23
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-