KuPamięci.pl
Kliknij, aby dopisać się do listy

Marta Zdziebkowska


* 07.01.1910

 

+ 16.03.1935

Miejsce pochówku: Cmentarz parafialny przy kościele św. Floriana w Pleszewie

,

woj. wielkopolskie

pokaż wszystkie
wpisy (1)
Licznik odwiedzin strony
10247

MARTA ZDZIEBKOWSKA urodziła się w Pleszewie w roku 1910 jako jedno z sześciorga dzieci Franciszki z Anteckich Zdziebkowskiej i powstańca wielkopolskiego Jana Zdziebkowskiego, sanacyjnego fabrykanta, współwłaściciela i prezesa Pleszewskiej Fabryki Wozów i Powozów Jana Zdziekowskiego. Po ukończeniu szkół (Koedukacyjna Szkoła Wydziałowa w Pleszewie oraz Żeńska Szkoła Gospodarcza w Nietążkowie) pracowała w Pleszewskiej Fabryce Wozów i Powozów u swojego ojca.
Piękna, młoda panna poznała w 1933r krakowianina ppor WP Stefana Dąbka. Był on wówczas dowódcą plutonu strzelców a potem plutonu łączności 70 pułku piechoty w Pleszewie. Zakochała się w nim ze wzajemnością. Oboje zaplanowali ślub na wiosnę 1935r, po awansie Stefana na stopień porucznika piechoty WP. Niestety po krótkiej chorobie i nieudanej operacji Marta odeszła przedwcześnie tuż przed planowanym ślubem w dniu 16.03.1935r w wieku 25 lat. Na życzenie swojego narzeczonego por. Stefana Dąbka została pochowana w sukni ślubnej. Była jego wielką miłością, więc pozostał kawalerem do końca życia. Zginął w kampanii wrześniowej w bitwie pod Łomiankami we wrześniu 1939r.


Marta Zdziebkowska spoczywa w grobowcu rodzinnym Zdziebkowskich, na cmentarzu parafialnym przy kościele filialnym św. Floriana w Pleszewie. Pamięć o Niej kultywuje Jej siostrzeniec Tomasz z rodziną.

Groby rodzinne: Rodzice Jan i Franciszka Zdziebkowscy na cmentarzu św. Floriana w Pleszewie,  Siostra ojca Maria Strzelczyk zd Zdziebkowska z mężem Michałem na cmentarzu w Bydgoszczy,  Brat Maryś Zdziebkowski na cmentarzu św. Floriana w Pleszewie,  Narzeczony por Stefan Dąbek w kwaterze wojennej cmentarza w Kiełpinie,  Siostra Inka Zdziebkowska na cmentaru parafialnym przy ul. Kaliskiej w Pleszewie,  Brat Kazimierz Zdziebkowski na cmentarzu przyszpitalnym w Gostyninie-Zalesiu,  Siostra Wanda Hoffmann zd Zdziebkowska z mężem Kazimierzem na cmentarzu Rakowickim w Krakowie,  Siostra Teresa Krzyżanowska zd Zdziebkowska z mężem Władysławem na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Opcje strony:
Zdjęcia
Marta Zdziebkowska z narzeczonym por. Stefanem Dąbkiem, 1934
Marta Zdziebkowska 1935
-
Ku pamięci...
Ku pamięci...
zapalił(a) dnia 2015-03-16
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-