KuPamięci.pl
Kliknij, aby dopisać się do listy

Maria Okońska


* 16.12.1920

 

+ 06.05.2013

Miejsce pochówku: Cmentarz Powązki w Warszawie

,

woj. mazowieckie

pokaż wszystkie
wpisy (1)
Licznik odwiedzin strony
4182

Maria Okońska (ur. 16 grudnia 1920 w Warszawie, zm. 6 maja 2013 w Częstochowie[1]) – absolwentka tajnych kompletów Uniwersytetu Warszawskiego (polonistyka) i Uniwersytetu Ziem Zachodnich (psychologia). Uczestniczka powstania warszawskiego ps. Emmanuela. Założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Od 1942 bliska współpracownica Stefana Wyszyńskiego. W roku 1948 aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski. Wypuszczona po 4 i 1/2 miesiąca, po interwencji biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską odwiedzała uwięzionego Prymasa Polski w Komańczy ostatnim miejscu jego odosobnienia. Jedyny świadek składania przez Stefana kardynała Wyszyńskiego w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Wymieniona imiennie w testamencie warszawskim Prymasa Tysiąclecia.

W 2005 członek Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

2 sierpnia 2009 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.Od 1942 roku współpracowała z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. W czasie wojny wraz z siedmioma koleżankami założyła Stowarzyszenie Żeńskiej Młodzieży Katolickiej, popularnie nazwane potem "ósemkami". Ich programem duchowym było osiem błogosławieństw, za patronkę wybrały Maryję, Królową Polski.

W 1948 roku Maria Okońska została aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski. Wyszła na wolność po ponad czterech miesiącach więzienia, dzięki interwencji biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego.

W sierpniu 1952 roku złożyła - razem z Marią Wantowską i Janiną Michalską - śluby wieczyste w nowopowstałym Instytucie świeckim. Cała trójka kobiet odwiedzała później uwięzionego Prymasa w Komańczy, ostatnim miejscu jego odosobnienia. Maria Okońska zachęcała kardynała Wyszyńskiego do napisania Jasnogórskich Ślubów Narodu, a gdy tekst był gotowy, w tajemnicy przed komunistycznymi władzami organizowała uroczystości złożenia ślubów przez naród. Gdy 26 sierpnia 1956 roku około miliona wiernych ślubowało na Jasnej Górze, uwięziony Prymas składał śluby razem z Marią Okońską w Komańczy.

W latach 70. Maria Okońska zamieszkała w zorganizowanym przez nią Ośrodku Jasnogórskiej Matki Kościoła w Choszczówce, dokąd często przyjeżdżał Prymas Tysiąclecia. Prowadził tam między innymi ważne rozmowy dotyczące stosunków Kościół - państwo. 2. października 1978 w Choszczówce odbyło się posiedzenie Rady Głównej Episkopatu Polski - ostatnie z udziałem kardynała Karola Wojtyły. Maria Okońska była też niejednokrotnie świadkiem spędzanych wspólnie wakacji Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego. Potem odwiedzała Jana Pawła II w Rzymie.

"Ósemki" angażowały się między innymi w prace Instytutu Prymasowskiego na Jasnej Górze i w Warszawie, w archiwum i wydawnictwie dzieł Prymasa Tysiąclecia, w Komisji Maryjnej i Podkomisji do spraw duszpasterstwa kobiet. Pracowały w domach rekolekcyjnych, na placówkach zagranicznych, jako katechetki. Prowadziły działalność wychowawczą i apostolską. W 2006 roku watykańska Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zatwierdziła nową nazwę instytutu: "Instytut Prymasa Wyszyńskiego", którą zasugerował wcześniej Jan Paweł II.

Maria Okońska po latach została imiennie wymieniona w testamencie warszawskim Prymasa Tysiąclecia. W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Opcje strony:
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-
Piotr Karpeta
06.05.2013