KuPamięci.pl
Kliknij, aby dopisać się do listy

Jan Zdziebkowski


* 19.05.1876

 

+ 11.05.1948

Miejsce pochówku: Cmentarz parafialny przy kościele św. Floriana w Pleszewie

,

woj. wielkopolskie

pokaż wszystkie
wpisy (1)
Licznik odwiedzin strony
7215

JAN ZDZIEBKOWSKI urodził się w Karsach pow. pleszewski. Syn Antoniego i Magdaleny zd Solarczyk. Ożenił się z Franciszką z Anteckich. Powstaniec wielkopolski. W dorosłym życiu spotkało go wiele tragedii m.in. śmierć syna Mariana (lat 15) w roku 1931, śmierć córki Marty (lat 25) w roku 1935, tuż przed jej planowanym ślubem z dowódcą plutonu łączności 70 pułku piechoty por. Stefanem Dąbkiem, śmierć żony Franciszki w roku 1939, śmierć córki Inki (lat 18) w roku 1942, śmierć syna Kazimierza (lat 25) w roku 1943.

Po zakończeniu I wojny światowej wraz ze wspólnikami założył Pleszewską Fabrykę Wozów i Powozów Drążewski, Kaczmarek, Zdziebkowski, której został głównym udziałowcem i prezesem. Fabryka znana była z produkcji pojazdów zaprzęgowych, bryczek, powózek, karet oraz powozów. W okresie międzywojennym pełnił również funkcję Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej dla czeladników zawodu kołodziejskiego na okręg powiatu pleszewskiego. W latach okupacji z narażeniem życia przechował w ukryciu chorągiew Cechu Kołodziejskiego  w Jarocinie, którą zwrócił do Cechu po zakończeniu II wojny światowej. Za ten akt odwagi w dowód wdzięczności otrzymał od Cechu Kołodziejskiego w Jarocinie w 1947 - Dyplom Uznania, który dziś wchodzi w skład zbiorów pleszewskiego Muzeum Regionalnego.

Zmarł w roku 1948. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Floriana w Pleszewie. Pamięć o Nim kultywuje  Jego jedyny wnuk Tomasz z rodziną.

Groby rodzinne: Żona Franciszka Zdziebkowska zd Antecka na cmentarzu św. Floriana w Pleszewie,  Siostra Maria Strzelczyk zd Zdziebkowska z mężem Michałem na cmentarzu w Bydgoszczy,  Syn Maryś Zdziebkowski na cmentarzu św. Floriana w Pleszewie,  Córka Marta Zdziebkowska na cmentarzu św. Floriana Pleszewie,  Narzeczony Marty Zdziebkowskiej por Stefan Dąbek w kwaterze wojennej cmentarza w Kiełpinie,  Córka Inka Zdziebkowska na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaliskiej w Pleszewie,  Syn Kazimierz Zdziebkowski na cmentarzu przyszpitalnym w Gostyninie-Zalesiu,  Córka Wanda Hoffmann zd Zdziebkowska z mężem Kazimierzem na cmentarzu Rakowickim w Krakowie,  Córka Teresa Krzyżanowska zd Zdziebkowska z mężem Władysławem na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Opcje strony:
Zdjęcia
Jan Zdziebkowski
-
( ♥ )
( ♥ )
zapalił(a) dnia 2015-05-19
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-