KuPamięci.pl

Eligiusz Wajnryb


* 01.01.1955

 

+ 28.05.2016

Miejsce pochówku: Cmentarz Wolski

,

woj. mazowieckie

pokaż wszystkie
wpisy (30)
Licznik odwiedzin strony
37825

Elek jako fizyk

Elek ukończył studia magisterskie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i tam w 1984 r. obronił swój doktorat. Później przeniósł się do Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN), gdzie pracował nieprzerwanie przez 29 lat, rozpoczynając od stanowiska adiunkta a kończąc na stanowisku profesora zwyczajnego. Instytut był dla niego „drugim domem”. Tu uzyskał stopień doktora habilitowanego za badania nad efektywną lepkością zawiesin koloidalnych, a w 2013 r. tytuł profesora. Tu był wieloletnim członkiem Rady Naukowej, a od 2010 r – Kierownikiem Zakładu Mechaniki i Fizyki Płynów. Tu wszyscy Elka znali, lubili i szanowali jako kolegę, współpracownika oraz przyjaciela.

Interesowała go fizyka statystyczna i mechanika płynów, a w szczególności procesy transportu zawiesin z uwzględnieniem oddziaływań hydrodynamicznych, a także efektywność transmisji w sieciach neuronowych w ujęciu teorii informacji. Wyniki swoich badań opublikował w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych. Jego artykuły są często cytowane przez wielu autorów.

Najważniejszym osiągnięciem naukowym Elka jest stworzenie unikalnego w skali międzynarodowej pakietu programów numerycznych o nazwie HYDROMULTIPOLE (po polsku: multipole hydrodynamiczne). Progamy te pozwalają na wyznaczenie z wysoką dokładnością ruchów wielu mikro i nano cząstek zawieszonych w płynach. Są i będą one często używane przez wielu specjalistów w dziedzinie mikrohydrodynamiki.

Elek wiele lat spędził pracując za granicą – na zaproszenie Uniwersytetu w Minnesocie i Uniwersytetu Yale w USA oraz Politechniki RWTH w Akwizgranie w Niemczech. Później prowadził współpracę międzynarodową z wieloma wiodącymi ośrodkami naukowymi w Polsce (Warszawie i Krakowie), Francji, Niemczech, Hiszpanii, Izraelu oraz USA. Był cenionym partnerem we wspólnych badaniach.

Dla Elka praca naukowa była pasją życia, która wypełniała każdy dzień i każdą niemal jego minutę. Swoje słynne już dziś programy tworzył z prawdziwym zamiłowaniem a zarazem znawstwem opartym na wieloletnim doświadczeniu.

 
Zapal znicz   |   Wszystkie znicze
Zbigniew Wiegner
kolega szkolny
2017-09-30
Elek - mój bardzo dobry kolega z lat szkolnych - po maturze nasze drogi rozeszły sie i jest mi potwornie przykro , że w "dorosłym " życiu nie było czasu spotkać się. Jego bliskim składam szczere wyrazy współczucia.
Teresa i Staś Janeczko
przyjaciele
2016-07-31

Pomimo,że straciliśmy kontakt na kilka lat to byliśmy umówieni - rozmowa telefoniczna w styczniu 2016 - że spotkamy się po skończonym remoncie. Jak się zakończy to do nas zadzwoni. Już nie zadzwoni. Planowaliśmy dużo obgadać i nie wiedzieliśmy o chorobie. Żegnaj przyjacielu.

Robert Owczarek
kolega
2016-06-20

Z wielkim zalem przyjalem wiadomosc o smierci, jakze przedwczesnej, mojego kolegi, Elka. Zaczynalismy niemal rownoczesnie prace w IPPT, bo on choc starszy ode mnie, kilka lat pracowal na UW, na Hozej. Byl zawsze milym i cieplym kolega, zawsze imponowal mi swoja wiedza. Czesc jego pamieci.

Ubbo Felderhof
2016-06-08

It is sad to hear of Elek's illness and his passing away. Elek spent several years at Aachen in the mid-nineties. During that time we collaborated on many-body hydrodynamic interactions. His work on the numerical implementation is an important lasting contribution to the field. I shall miss him as a colleague and a friend.

Agnieszka Milczarek
współpracownik
2016-06-07

Z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci Pana Profesora. Znaliśmy się tylko kilka lat, ale to wystarczyło, by dał się poznać jako miła, ciepła, pełna pasji naukowej osoba. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Składam najszczersze kondolencje.

Złóż kondolencje   |   Wszystkie kondolencje

"...W koronach drzew tańczących nieustannie wśród liści koloru żółci i czerwieni w kolorach lata i jesieni odnajduję i wspominam..." Elka - pełnego spokoju, ciepła. Zbyt szybko odszedłeś. Spij spokojnie.

Majka

I met Elek at IPPT a few years ago and we also developed a joint work with other Colleagues. The last time I saw him in May 2015 he kindly drove me back with his car to the Airport. He was running his codes very fast and always curious of other approaches and eager to improve his own treatment. On the human being side he was a very pleasant and quiet person not at all willing to show off. I will remember his very nice behaviour and bright mind.

Antoine Sellier (Colleague)
Dodaj wspomnienie   |   Wszystkie wspomnienia
Opcje strony:
Robert Owczarek
(kolega) napisał(a) dnia 2016-06-20

Z wielkim zalem przyjalem wiadomosc o smierci, jakze przedwczesnej, mojego kolegi, Elka. Zaczynalismy niemal rownoczesnie prace w IPPT, bo on choc starszy ode mnie, kilka lat pracowal na UW, na Hozej. Byl zawsze milym i cieplym kolega, zawsze impo(...)

-
(( ♥ ))
(( ♥ ))
zapalił(a) dnia 2016-06-03
-
Powiadom znajomych
Imię i nazwisko:
Adres e-mail:
-
Pamiątki
Obrazki pamiątkowe
 
-
SprzataniePomnikow.pl
Kliknij aby obejrzeć ofertę
 
-
Paweł Żuk
02.06.2016