Odtwarzanie Pauza
Wczytywanie
Tło
X
Wspomnienia + dodaj wspomnienie
EPILOG

15.30 Na drodze 631 w kierunku Marek zderzyły się cztery samochody osobowe. Jedna osoba reanimowana. 

Ogromny huk. Wszystkie poduszki się otworzyły. To nie dzieje sie naprawdę. 
– Możesz się ruszać? – pytam Małgosię. –Tak , w porządku.

„ Jasiu nad nami czuwał” – wypowiadamy jednocześnie.

Zgłoś SPAM
21 KWIECIEŃ

7.50 Dzwonię wcześniej niż zwykle.
Już nie porozmawiamy…. Zdążyłam, aby być w tej ostatniej, najważniejszej chwili.
8.00 Świeca zgasła
Więc ogłaszam tę hiobowa wieść urbi et orbi. Odszedł mój filar, mój żar, mój Jasiu. Dzielny wojownik. Przegrał walkę z dwoma wrogami. Odszedł czując wsparcie i miłość najbliższych, rodziny i przyjaciół, tych którym dał tak wiele. Dobry człowiek , będzie się o nas troszczył z innej rzeczywistości.

Zgłoś SPAM
20 KWIECIEŃ

Rano tylko słuchasz. Z całą łagodnością i spokojem przekazuję Ci te wszystkie słowa miłości, którymi obdarowywałeś mnie całe życie.

W południe jest czas tylko dla nas dwojga . Ja sama. Ty sam. A jednak razem. Te słowa Cię głaszczą i tulą.

Wieczorem już gaśniesz. Kocham Cię tato- Misia z trudem powstrzymuje łzy. Jestem dumna, że mogę Cię nazwać moim Tatą – szepcze Tysia. Nie bój się kochany jestem przy Tobie, nie jesteś sam. Jesteśmy.

Zgłoś SPAM
19 KWIECIEŃ

Dzisiaj będzie piękny dzień . Zobaczymy się. Jedziemy do Łomży. Telefon do pielęgniarek. Za 10 minut będziemy. Nie, nie podejdziesz do okna. Nie możesz. To ostatnie nasze zdjęcie z sercami przy forsycjach. Dla Ciebie Kochany. Puszczamy to zdjęcie . Jesteśmy przy Tobie. Nasze serca biją dla Ciebie. Pielęgniarki czytają Ci sms-y ode mnie. Kręcisz głową. Nie. Za trudno słuchać. Wieczorem już z domu dzwonimy. Telefon przy uchu. Słowa więzną w gardle, ale muszę być silna. Jestem, trzymam Cię za rękę, głaszczę, tulę. Dziękuję Ci za te wszystkie dni, kiedy trwałeś, kiedy Twoje ramię było oparciem dla Twoich kobiet. Kiedy byłeś silny, bo ja byłam słaba. I kiedy mogłeś pozwolić sobie na słabość, bo ufałeś. „Kocham żono” – nadludzkim wysiłkiem wydobywasz te dwa najpiękniejsze słowa, które zostaną ze mną tu na zawsze.

Zgłoś SPAM
18 KWIECIEŃ

Moje słońce najdroższe. Kocham Cię najbardziej na świecie. Piszę do Ciebie, a w środku wyję z bezsilności.

Zgłoś SPAM
17 KWIECIEŃ

Jesteś moim Aniołem, a ja Twoim.

Zgłoś SPAM
16 KWIECIEŃ

Walcz kochany. Wygramy to razem.

Zgłoś SPAM
15 KWIECIEŃ

Pozytywny. - Co ma być to będzie .
Twe słowa zabrzmiały tak ostatecznie. Myśli kołaczą się jak oszalałe. Jeszcze się nie poddaję.Wieczorem piszę sms- a.

Kochany, zadzwoni do Ciebie Pani onkolog- .

W odpowiedzi – szare pole.

Zgłoś SPAM
14 KWIECIEŃ

Dzień dobry Misiaczku. Całuję Cię mocno .
Jestem po…

Zgłoś SPAM
13 KWIECIEŃ

Najdroższy , kocham Cię bardzo.

Jutro mi robią test. Ożywiasz się.

To dobrze Kochany, to dobrze.

Zgłoś SPAM
12 KWIECIEŃ

Pierwsze święta bez Ciebie. Nieznośnie puste miejsce przy stole. Robimy wspólne zdjęcie, abyś poczuł nasza obecność.

Króciutka chwila rozmowy. Każde słowo chłonę tak mocno jak Ty oddech.

Zgłoś SPAM
11 KWIECIEŃ

Dziś się postarałam. Najpiękniejsze dekoracje świąteczne dla Ciebie.
Przesyłasz łapkę. 
Po południu rozmawiam z lekarzem . Przesłał dokumentację medyczną. Znów rozsyłąm po onkologach, Stoją w blokach startowych juz dwa tygonie.

Nieznośne czekanie.

Zgłoś SPAM
10 KWIECIEŃ

Niech w ten trudny czas nadzieja i zdrowie nas nie opuszcza. Piszę świąteczne życzenia dla znajomych. A to nam ta nadzieja jest najbardziej potrzebna.

Zgłoś SPAM
9 KWIECIEŃ

Test dodatni. Niestety. 
Tym razem to Ty wysyłasz mi zdjęcia. Widok z Twojego okna.
-Co to za krzewy? - pytasz.
Forsycje. 
Podobają Ci się.

Zgłoś SPAM
8 KWIECIEŃ

Dziś  dłużej rozmawiamy. Jest lepiej.- Jak Ci się podobają dekoracje świateczne?- pytam. - Coś słabe jak na Ciebie.  - Miałem kolejny test. -Trzymam kciuki.

Zgłoś SPAM
7. KWIECIEŃ

Jak się spało Kochany? Wiosna wita Cię razem ze mną. To barwinek zakwitł w naszym ogródku.  Wysyłam Ci zdjęcie z naszej wspólnej kolacji w Mediolanie. Kiedy siedzimy nad kanałem, poopijając pyszne winko. 

Zgłoś SPAM
6 KWIECIEŃ

Kochany. Nasz ogród eksplodował. To dla Ciebie. Dopytujesz o nazwy. Hiacynty białe , niebieskie, różowe. Delikatne cybulice 

Zgłoś SPAM
5 KWIECIEŃ

Najdroższy , oddaję Ci cała swoją miłość , która mi dałeś.

Zgłoś SPAM
4 KWIECIEŃ

Tulę się do Ciebie mocno, Otulam niewidzialna kołderką. Zawsze byłeś moją opoką, Teraz ja nie pozwolę Ci się skruszyć.

Zgłoś SPAM
3 KWIECIEŃ

Test w dalszym ciągu dodatni. Po południu dzwonisz już z Łomży. Jak to? Przecież miałałyśmy Ci podać paczkę. Odpoczywaj Kochany.

Zgłoś SPAM
2 KWIECIEŃ

„Kochany jesteśmy z Tobą . kiedy wrócisz będą czekać na Ciebie smakołyki”. Puszczamy Ci zdjęcia, piosenki, nagrany śpiew ptaków na naszej grupie . Abyś poczuł, że wszyscy jesteśmy razem.

Zgłoś SPAM
28 MARZEC

Będzie ewakuacja do Ostrołęki. Dlaczego nie Wołoska? Rozpaczliwe telefony. Jeszcze uspakajasz. - Nie martw się, dbajcie o siebie- Jak zawsze martwisz się o wszystkich, tylko nie o siebie. Cały Ty.

Zgłoś SPAM
27 MARZEC

Dzwonisz i oznajmiasz. Pozytywny. Dyktujesz listę rzeczy, które mam przywieźć. Zjawiam się pod drzwiami oddziału. Pielęgniarka odbiera torbę. - Chce Pani zobaczyć męża? Przez uchylone drzwi machasz mi ręką . Ten widok mam do dziś przed oczami. Takim Cię zapamiętam wyprostowany jak struna, świeży i uśmiechnięty. Ten ostatni raz.

Zgłoś SPAM
25 MARZEC

Dziś robią test. „ Nie denerwuj się, wszystko będzie dobrze” – mówisz pewnym głosem. Posyłam Ci " Bohemian Rhapsody" Tak kochasz
Frediego.  

 

Zgłoś SPAM
22 MARZEC

Idziemy do lasu, tam gdzie Ty odbywałeś swoje wędrówki. To tu rodziły się Twoje najlepsze pomysły , koncepcje. Słońce prześwieca przez konary. Jesteśmy na łączach z Tobą ponad pół godziny. Cudownie. Ożywiasz się kiedy słyszysz jak dziewczyny żartują i przekomarzają się. Dopytujesz się o wszystko.

Zgłoś SPAM
21 MARZEC

Tworzymy na messengerze grupę naszą rodzinną, abyś mógł ze wszystkimi rozmawiać jednocześnie. Posyłam Ci świergot ptaków, który obudził mnie o poranku. Dzwonisz do nas pierwszy. Po kolei włączamy się do rozmowy. Ciekawy chłoniesz wszystko. A my jedna przed drugą opowiadamy, wysyłamy żarciki, zdjęcia, piosenki.

Zgłoś SPAM
ODLICZANIE

Zegar rozpoczął odliczanie. 34 dni do godziny zero. 34 dni walki. 34 dni strachu. 34 dni bezsilności. 34 dni do krzyku, który rozdarł przestworza. Ale i 34 dni dzielenia się.

Zgłoś SPAM
18 MARZEC

2020 Wracasz od lekarza. Rzucasz zdawkowe „jedziemy do szpitala”. Po raz pierwszy widzę wyniki, które skrzętnie skrywałeś. Ostatni raz z czułością patrzę na Twoje szczupłe ciało. Nie można zostać na izbie przyjęć. Dotyk ręki, przytulenie, pocałunek. Kto wiedział, że ostatni. Zegar zaczął odliczanie.

Zgłoś SPAM
13 MARZEC

2020. Wieziesz Misię na urodziny do przyjaciółki. Nigdy nie pozwalasz, by tłukła się autobusem. Zwłaszcza, że wirus zaczyna zaglądać coraz śmielej. Drobny, a jednocześnie wielki gest czułego ojca. Nie czujesz się dobrze. Ale nic to. Dla Ciebie córka ważniejsza. Dziś zamaskowane wieziemy prezent. Krótka chwila na powietrzu, życzenia na dystans. Taki czas.

Zgłoś SPAM
8 MARCA

DZIEŃ KOBIET 2020. Tulisz swoje kobiety pękiem tulipanów. Dziś te tulipany już nie od Ciebie.

Zgłoś SPAM
14 LUTY

Walentynki 2020. Jeszcze jeden pretekst, aby subtelnie okazać, że jesteś naprawdę blisko. Czerwone róże kwitną zimą. Wytrwałe w swej świeżości.  Dziś Małgosia zapełnia wazon cyklamenowymi gerberami. Balonik serduszko unosi się wysoko.

Zgłoś SPAM
30 STYCZEŃ

30 styczeń. Urodziny Izy. Elephant- 2020- ostatnie nasze wspólne wyjście. Stała ekipa. Jagnięcina – Twoja ulubiona. Pozwalasz mi spróbować na początku. Nie lubisz tego radosnego grzebania w talerzu. Śmiejesz się z mojego deseru- lody na rauszu – mocne. Dziś na Zakręcie – mięciutka gąska z chrupiącą skórką – taką lubiłeś. Tort orzechowy – tym razem popłynął. Kierowcy muszą odczekać, aż wywietrzeje. Coś się jednak powtórzyło.

Zgłoś SPAM
31 GRUDZIEŃ

Wtedy - rodzinna kolacja we czworo. Wymknąłeś się cichutko przed północą. Pomyślałam - przeżywasz żałobę po tacie. Coś mi umknęło. Ale chyba tak chciałeś. Czekałyśmy z szampanem do rana. Dziś liczba ta sama. Razem z Małgosią wysyłamy w przestworza życzenia - spokoju i szczęścia. Gdzieś , kiedyś....

Zgłoś SPAM
9 LISTOPAD

2019 - with Him. Czerwone róże stoją w wazonie. 2020 - without Him. Czerwone róże na Twojej tablicy.

Zgłoś SPAM
24 GRUDZIEŃ

Tamta Wigilia 2019 u Karoliny. Długi stół. Prawie 20 osób. Siedzisz między mną i dziewczynkami spokojny, dumny, z troską czuwający nad rodziną. Ta Wigilia 2020 u Karoliny- bez Ciebie. Wszystko się skurczyło o połowę.

Zgłoś SPAM
12 październik 2019 Urodziny 122

Nasze wspólne. Miesiąc różnicy –dokładnie miesiąc co do dnia. To chyba magia. Imprezę robimy pomiędzy. Rodzina i Przyjaciele. Jedyny taki dzień w roku, który skupia wszystkich jednocześnie. Gwar przy stole. Radość z bycia blisko. Toasty wznoszone winem z naszego wyjazdu. Lubimy dzielić się wszystkim co najlepsze z Przyjaciółmi. Papierosek w kuchni z Cioteczką i pogaduchy od serca. 
Rozmowy niekontrolowane. 

Zgłoś SPAM
8 październik 2019 WAT

Otwarcie Laboratorium FMN na Wydziale Elektroniki WAT.
Jesteś w swoim żywiole. Snujesz wizje. Ważne rzeczy się dzieją.

Zgłoś SPAM
6 wrzesień 2019 Podróż

Nasza wymarzona wycieczka ‘’z miłości do życia i pasji do sztuki’’. Florencja – Mediolan. Tylko we dwoje. Duomo –we Florencji dosłownie odbiera nam dech. Cieszymy się każdą chwilą, nieskończonym pięknem renesansu i sobą. – Pamiętasz film o Medyceuszach? To ten korytarz Vasariego, którym uciekał Kosma- zawsze dostarczałeś mi historycznych smaczków. Pasjonowałeś się historią. Ja sztuką. Wzajemne dopełnienie. Poznajemy cudownych ludzi. Chłoniemy smaki południa. – W przyszłym roku też pojedziemy- nie wiem, które z nas to rzuca.

Zgłoś SPAM
1 wrzesień 2019 Targi

Wyjeżdżasz do Kielc na Targi Przemysłu Obronnego. Jak zawsze podekscytowany. Spotkania, prezentacje. Justynka prasuje koszule, dobiera krawaty. Tata musi elegancko wyglądać Zapomniała o spinkach. Piszemy sms-a. Tak wiem- odpowiadasz. W drodze powrotnej odwiedzasz grób moich rodziców w Skarżysku. Kiedy jeszcze żyli, nigdy nie zapomniałeś, aby wpaść do nich choć na chwilę.

Zgłoś SPAM
17.08.2020 Rocznica ślubu

 Zawsze dostawałam od Ciebie piękne róże. Długo pyszniły się w wazonie. Dziś byłoby ich 35. Dziś  róże dwie na Twojej tablicy związane ciasno. Pąki się czule nachylają. Zywe kwiaty jak żywe wspomnienie. Ciepła nostalgia. I łezki dwie.

Zgłoś SPAM
3.08,2020 Urodziny Dziewczynek

Urodziny Misi i Tysi. Zawsze najradośniejsze dni w roku. Obiad w "Złotym Okoniu". Zamawiasz sandacza.
Misia też,  a Justynka kaczkę.  Wszystko co pływa. Dziś Złoty Okoń bez Ciebie, pierwsze urodziny bez Taty.  Wspominamy. 

Zgłoś SPAM
23 CZERWIEC 2020 DZIEŃ OJCA

Najlepszy Tata na świecie. Czuły, dumny, kochający i kochany. Cieszyłeś się każdym sukcesem Dziewczynek i pozwalałeś wypłakiwać się na klapę.

Zgłoś SPAM
26 MAJ DZIEŃ MATKI

Dziewczynki robią mi niespodziankę. Mała Wieś. Wiózł byś nas teraz na koniec świata. Wszystko dla swoich kobiet. Piwonie w pałacowym ogrodzie nie pachną bez Ciebie.

Zgłoś SPAM
Czułe słówka

Zapamiętam Cię, kiedy siedzisz przyglądając mi się filuternie i pytasz ,, żono – czy ja Ci już dziś mówiłem , że Cię kocham ,,

Zgłoś SPAM
21 KWIECIEŃ
Nie ten czas , nie ta godzina
Zgłoś SPAM
+ dodaj wspomnienie

Jan Załęski

* 09.11.1958

+ 21.04.2020

Miejsce pochówku:
Cmentarz Parafialny Pomiechówek
woj. mazowieckie

O nim

Jan , Janek, Jaś – mąż , ojciec ,syn,  przyjaciel , major, łącznościowiec, wizjoner.

Odszedł tak młodo zaledwie w wieku 61 lat.

Odszedł na zawsze by stale być blisko…  

Miał dwie miłości w życiu, którym oddał się bez reszty – Rodzinę i Służbę. A najważniejsze, że umiał zachować balans między obiema.

Życie w mundurze związał z 9 Pułkiem Łączności w Białobrzegach, Warszawskim Okręgiem Wojskowym, Dowództwem Wojsk Lądowych oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. A po przejściu do rezerwy pracował w obszarze Obronności i Bezpieczeństwa Państwa:   w Wojskowych Zakładach Łączności nr 1 w Zegrzu i ostatnio w Centrum Techniki Morskiej w Gdyni. Myślał do przodu na lata, był mentorem dla młodszych kolegów.  

Byłeś  kochającym mężem, cudownym ojcem dla naszych córek Kasi , Misi i Tysi,  troskliwym synem.                                  Nie wstydziłeś  się mówić o miłości, nie wstydziłeś się łez. Szedłeś zawsze prostą drogą. Twardy w sprawach zasadniczych, a jednocześnie czuły i wrażliwy.   

Na bliskich nigdy nie jest ten czas i nikt z nas nie był w istocie gotowy na Twoje odejście. Odszedłeś tak, jak odchodzą Bliscy - nie w porę, bez uprzedzenia… Ale pozostawiłeś nam wspomnienia i pamięć.

Odszedłeś na zawsze by stale być blisko…

                                                                                                                                                                                                                                 Jak mam Cię kochać?

Pozwól mi policzyć drogi.

Kochać Cię do głębi, sercem i rozumem.

Gdzie dusza sięga, poza wzroku dale,

Na kraniec bytu, idealnej łaski.

Kochać Cię w dni każdego ranka,

Gdy słońce wstaje i światło świec blaknie.

Kochać Cię wolny, jak mężowie prawi.

Kochać Cię czysto nie dbając o wdzięczność.

Kochać Cię z pasją, oddany do granic

Z dzieciństwa wiarą i w żałobach przyszłych.

Kochać Cię miłością, której stratę czułem,

W zagubionych świętościach i oddechu tchnieniu.

Uśmiech, łzy, całe życie oddam.

I jeśli Bóg wybierze,

Będę mocniej kochał po śmierci godzinie. 

 

Pamiętamy:
+ dopisz się do listy
Jacek Żołnierkiewicz
Asia Łoś
Asia i Mirek Łoś
Maria Załęska
zobacz wszystkie
stronę odwiedziło: 2560 osób
Zamknij Strona KuPamięci wykorzystuje pliki cookie ("ciasteczka") w celu zapewnienia dostępu do treści (więcej informacji).
Zmiana ustawień dotyczących przechowywania ciasteczek możliwa jest bezpośrednio z poziomu Twojej przeglądarki.