Tło

Anna Sosin

* 01.08.1931

+ 30.11.2021

Miejsce pochówku:
Cmentarz Służewski Nowy prawa strona linia 74 grób 8
woj. mazowieckie

O niej

prof Anna Sosin VI LO im. T.Reytana w Warszawie

VI LO im. T. Reytana, chyba rok 1975 

lato 2016

Pożegnanie Mamy wygłoszone przez Panią Joannę Sosin po mszy pogrzebowej w Kościele św. Dominika w dniu 14 grudnia 2021r.

Moja Mama - śp. Anna Sosin z d. Fidanza przyszła na świat w Chełmnie na Pomorzu 1 sierpnia 1931 roku w rodzinie oficera Korpusu Kadetów, Stanisława Fidanzy i Joanny Fidanza  z d. Cielińskiej.   Dorastała w szczęśliwym i spokojnym domu. Chciała zostać anglistką, jednak po wojnie jej pochodzenie stało się przeszkodą w spełnieniu tego marzenia. Zaproponowano jej za to miejsce na rusycystyce na Uniwersytecie Warszawskim. Nauka języka rosyjskiego od podstaw w gronie studentów – repatriantów ze Wschodu, była sporym wyzwaniem. Z czasem Mama pokochała bukwy i rosyjską literaturę i ukończyła studia, mimo że – jak to nazwano –  nie miała poprawnej bolszewickiej postawy. Całe życie zawodowe była nauczycielką. Pracowała  w dwóch warszawskich liceach XXXVI LO  im. Jakuba Jasińskiego i VI LO im. Tadeusza Reytana. Praca z młodzieżą była jej wielką pasją. Była oddanym pedagogiem, umiejącym mimo ogólnej niechęci do nauczanego przez nią przedmiotu skłonić młodzież do nauki dzięki swej łagodności i wyrozumiałości. Mama kochała życie i cieszyła się nim, mimo, że nie oszczędziło jej dotkliwych ciosów i na koniec ciężkiej, wieloletniej  choroby. Kochała ludzi, lubiła spotkania i rozmowy, była z natury towarzyska i pogodna.  Ufała ludziom  i wierzyła w ich dobre zamiary. Zawsze pochylała się nad troskami innych  i służyła pomocą. Czarowała swoim uśmiechem, ciepłem, nawet gdy już odchodziła. Odeszła cicho, wieczorem 30 listopada 2021 roku. Moja ukochana Mama. 

 nekrolog w Gazecie Polskiej Codziennej

 

poniżej fragment historii VI LO dotyczący lat 70., w którym opisana jest odważna postawa Pani Profesor,

źródło:https://archiwumharcerskie.pl/images/a/ab/1980-01_Dro gacz,_Maciejewski_Szkic_o_dziejach_VILO_im._Reytana.pdf

 

Ostatnio zapalone znicze:
"Dla Kochanej Pani Profesor"
zapalił(a) Małgorzata Wilamowska (z domu Napiórkowska) dnia 2022-01-11
""
zapalił(a) Beata Orthwein dnia 2022-01-02
""
zapalił(a) Piotr Kołodziej dnia 2021-12-16
""
zapalił(a) Piotr Kossakowski dnia 2021-12-16
zobacz wszystkie
Najnowsze kondolencje
Małgorzata Wilamowska (z domu Napiórkowska) / uczennica
2022-01-11
Dziś dowiedziałam się o śmierci Kochanej Pani Profesor, przyjaciółki mojej nieżyjącej Mamy (Marii Napiórkowskiej). Wspominam Panią Profesor jako wspaniałą nauczycielkę i ciepłą, życzliwą osobę, która na pogrzebie mojej Mamy przytulała mnie dodając mi otuchy. Tak ja teraz przytulam Panią, Pani Joanno, życząc pocieszenia. To straszne, że wspaniali ludzie odchodzą.
Piotr Kossakowski / Uczeń
2021-12-14
Długo oczekiwane dzisiaj przyszło jak zwykle niespodziewanie. Odpoczywaj w Pokoju.
Beata Orthwein / uczennica, matura 1979r.
2021-12-13

Odpoczywaj w pokoju Kochana Pani Profesor. Byłaś ostoją mądrości, prawości, dobroci. Dbałaś o każdego z nas i motywowałaś do wielkich rzeczy. Profesor, Wychowawca, Człowiek. Zostaniesz na zawsze w naszej pamięci. Beata Orthwein Kamińska.

Ewa i Piotr Kołodziej / wychowankowie z liceum Reytana, matura 1979r.
2021-12-06
Droga Pani Joanno, Składamy wyrazy naszego serdecznego współczucia po śmierci Pani Mamy. Jesteśmy przekonani, że szlachetne i mądre życie naszej ukochanej Pani Profesor nagrodzone zostało łaską Nieba. Pozostajemy na modlitwie różańcowej w intencji Pani Profesor i polecamy Jej wstawiennictwu dobre przeżycie czasu żałoby przez najbliższą rodzinę i Wychowanków. Ewa i Piotr Kołodziej
zobacz wszystkie
Pamiętamy:
+ dopisz się do listy
Ewa Kołodziej
Piotr Kołodziej
zobacz wszystkie
stronę odwiedziło: 1190 osób
Zamknij Strona KuPamięci wykorzystuje pliki cookie ("ciasteczka") w celu zapewnienia dostępu do treści (więcej informacji).
Zmiana ustawień dotyczących przechowywania ciasteczek możliwa jest bezpośrednio z poziomu Twojej przeglądarki.