Tło

Alicja Zofia Wokroj

* 03.01.1928

+ 25.05.2020

Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski
woj. mazowieckie

O niej

Alicja Zofia Wokroj

Alicja Zofia Wokroj z domu Snowacka urodziła się w Rembertowie i całe życie mieszkała w Warszawie.

W czasie wojny uczęszczała na tajne komplety, a po wojnie do gimnazjum Marii Curie Skłodowskiej gdzie zaprzyjaźniła się z profesor Straszyńską – nauczycielką matematyki.

Ukończyła studia na wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego – (brała udział w odgruzowywaniu   Uniwersytetu). Wydział wznowił działalność jako wspólny dla matematyków i fizyków,  w związku z tym miała okazję być słuchaczką takich sław  jak profesor Borsuk , Sierpiński, Białobrzeski, Mostowski,  Rasiowa czy  Mazur.

Zapalona, aktywna wielbicielka natury – w młodości chętnie uczestniczyła w spływach kajakowych, wycieczkach górskich i wyprawach narciarskich. Z domu rodziców wyniosła zamiłowanie do do muzyki klasycznej  i literatury pięknej.

Od 1954 roku zaczęła pracę w Instytucie Chemii Ogólnej  w Zakładzie Fizyki Technicznej jako asystentka   a zakończyła w stopniu adiunkta. W Zakładzie Fizyki Technicznej pod kierunkiem profesor Janiny Świętosławskiej panowały bardzo przyjacielskie stosunki pomiędzy pracownikami i zawiązały się dożywotnie przyjaźnie.Dorobek naukowy Zofii to trzy publikacje na temat metod pomiarów składu mieszanin związków organicznych metodą analizy widm w podczerwieni zamieszczonych w Chemii Analitycznej.

W  roku 1963 w  marcu wyszła za mąż za Alojzego Wokroja, z którym w związku małżeńskim przeżyła ponad 57 lat. W kolejnych latach urodziła sie córka Agnieszka potem wnuki Jan i Liam. (Mawiała że miała wielkie szczęście spotkać tak dobrego człowieka jak  Alek.) W życiu rodzinnym jako mama , babcia czy ciotka Zosia cieszyła się dużym respektem. Będziemy ją pamiętać jako osobę  niezależnie myślącą, zrównoważoną i powszechnie lubianą.

Ostatnio zapalone znicze:
"W rocznice urodzin"
zapalił(a) Agnieszka Wojciechowski dnia 2022-01-03
"w rocznice urodzib"
zapalił(a) Agnieszka Wojciechowski dnia 2022-01-03
"kochana mamo spoczywaj w pokoju"
zapalił(a) Agnieszka Wojciechowski dnia 2021-06-16
""
zapalił(a) Alojzy Wokroj dnia 2021-06-13
zobacz wszystkie
Pamiętamy:
+ dopisz się do listy
Alojzy Wokroj
Agnieszka Wojciechowska
zobacz wszystkie
stronę odwiedziło: 961 osób
Zamknij Strona KuPamięci wykorzystuje pliki cookie ("ciasteczka") w celu zapewnienia dostępu do treści (więcej informacji).
Zmiana ustawień dotyczących przechowywania ciasteczek możliwa jest bezpośrednio z poziomu Twojej przeglądarki.